GEBE OKULU
22 Haziran 2023

GEBE OKULU

       Doğubeyazıt Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi gebe okuluna hoş geldiniz. Çocuğunuzun doğumu, hayatınızın en önemli deneyimlerinden biri olacaktır. Bu deneyimi muhteşem hale getirmek için danışmanlık ve eğitim hizmeti almak konusunda hastanemiz, gebe okulunu seçtiğiniz için son derece mutluyuz.

Doğubeyazıt Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi gebe okulumuz içinde eğitim salonu, danışmanlık hizmetleri odası,egzersiz salonu olan  gebelerimizin konforu için tüm detayların düşünüldüğü gelişmiş bir merkezdir. Modern ve çağdaş çizgiler taşıyan gebe eğitim merkezimizde,  gebeler ve aileleri için son derece seçkin, profesyonel eğitim ve danışmanlık hizmetine ulaşacaksınız. Ayrıca yabancı henüz gebe kalmamış gebe kalmayı planlayan kişilere gebeliğe hazırlık eğitimi  ve gebelerimizin eşlerine doğuma hazırlıkta baba eğitimi de verilmektedir.  


Gebelik kadın hayatının en mucizevi deneyimi doğum ise yeni bir hayatın başlayacağı muhteşem gündür. Bu özel dönemde kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en önemli hazırlıklardan birisi ise gebe okuluna katılmaktır. Gebelik ve doğum tamamen doğal ve fizyolojik süreçlerdir. Ancak günümüzde değişen teknoloji ve kadının yaşamdaki yerinin değişimi, iş yaşamı, besinlerin hatta beslenme denge ve düzeninin farklılaşması, kimyasallara maruz kalınması, büyük şehirlerdeki hava kirliliği, stres, daha hareketsiz bir yaşama geçmiş olmamız gibi bir çok dış etkenin yanında, toplumumuzda doğumla ilgili abartılı hikayelerin anlatılma alışkanlığı kadınların gebelik ve doğum süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Doğru bilgi ve danışmanlık ile gebelik doğum ve doğum sonrası dönemleri daha keyifli ve sağlıklı geçirmek, doğumunuzu kolaylaştıracak yöntemleri ve bebek bakımı inceliklerini öğrenmek ise gebe okulları ile artık mümkün olmaktadır.

 

Gebe okulumuzun hedefleri genel olarak;  gebelik ve sağlıklı bir gebelik süreci için dikkat etmeniz gerekenler ve çözüm önerileri, doğumun fizyolojisini ve mekaniğini, doğumunuzu kolaylaştıracak yöntemleri öğrenmenizi sağlamak, başka gebelerle tanışmak, doğum ve bebek bakımına babaların dahil olmasına cesaretlendirmek ve onları bilgilendirmek,  ulusal ve uluslararası güncel bilgilerden haberdar olmak, hastaneye ne zaman gideceğinizi bilmek, bebek bakımından, bebek odası dizaynı ve bebek güvenlik önlemlerine kadar doğru bilgilere sahip olmak, bebeğinizin bakımında aktif karar verebilmek ve uygulayabilmek, doğum sonrası süreci yönetebilmek gibi pek çok bilgiye ve beceriye sahip olmanızı sağlayacaktır.
Tüm bu eğitimler ve daha fazlası için sözel, görsel ve bazı eğitimleri uygulamalı gerçekleştirecek ve eğitim modüllerini tamamladığınızda katılım belgesi verilecektir.

       Doğubeyazıt Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi ailesi olarak;  gebelere ve ailelerine verdiğimiz seçkin eğitim ve danışmanlık hizmetinden son derece gururlu ve mutluyuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Gebe okulu 2.jpeg


GEBELİĞE HAZIRLIK EĞİTİMİ

DOĞUM ÖNCESİ EĞİTİMİ

1.ÜREME ORGANLARI

2.GEBELİĞİN OLUŞUMU

3.GEBELİKTE GÜNLÜK YAŞAM

4.GEBELİKTE MEYDANA GELEN  FİZYOLOJIK VE PSIKOLOJIK DEĞİŞİKLİKLER

5.GEBELİKTE BESLENME

6.GEBELİK TAKİPLERİ

7.GEBELİKTE TEHLİKE BELİRTİLERİ VE YAPILMASI GEREKENLERGebe okulu 6.jpeg
Gebe okulu 1.jpegDOĞUMA HAZIRLIK VE DOĞUM EĞİTİMİ

1.DOĞUMU PLANLAMA

2.DOĞUMA YAKLASIRKEN VÜCUTDA NELER OLUR

3.DOĞUM EVRELERİ-DOĞUM EYLEMİNİN BELİRTİLERİ

4.DOĞUMDA HASTANE SÜRECİNDE KARŞILACAKLAR VE YAPILMASI GEREKENLER

5.DOĞUMDA KULLANILAN POZİSYONLAR-NEFES EGZERSİZLERİ

6.İLAÇSIZ AĞRIYLA BAŞETME YÖNTEMLERİ

7.SEZERYAN DOĞUM GEREKTİREN DURUMLARGebe okulu 3.jpeg
Gebe okulu 5.jpegEGZERSİZ EĞİTİMLERİ

1.GEBELİK EGZERSİZLERİ

2.DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN EGZERSİZLER

3. PERİNE MASAJI

4.KEGEL EGZERSİZLERİ

5.DOĞUM SONRASI YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

DOĞUM SONU DÖNEM EĞİTİMİ

1.DOĞUM SONU DÖNEM ÖZELLİKLERİ

2.DOĞUM SONU ANNEDE MEYDANA GELEN FİZYOLOJIK VE PSİKOLOJİK DEĞİŞİKLİKLER
 
3.LOHUSALIK DAVRANIŞLARI,ROLÜ VE UYUM

4.YENİDOĞAN ÖZELLİKLERİ VE  BAKIMI

5.ANNE SÜTÜ VE EMZİRME EĞİTİMİ

6.DOĞUM SONU DÖNEMDE ANNE BEBEK BAĞLANMASI

7.BABALAR İÇİN DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİGebe okulu 4.jpeg


8 .AİLE PLANLAMASI

Eğitimlerimiz hafta içi her gün 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilmekte ve 10 çiftli veya 20 tekli gruplar halinde verilmektedir. Her grup için haftada 1(bir) gün olarak düzenlenir. Eğitim süreleri grup dinamiğine göre belirlenmekte olup, her eğitim için eğitim öncesi ve sonrası hazırlık süresine 1 (bir) saat ayrılmakta eğitimler 40 (kırk) dakika sürmektedir. Eşli (anne-baba)  grup eğitimimiz mevcuttur. 4(dört) modüllü eğitim sürecini tamamlayan anne adaylarına sertifika töreni düzenlenerek belgeleri verilmektedir.

 İletişim bilgileri: 

DOÇ.DR.YAŞAR ERYILMAZ DOĞUBEYAZIT DEVLET HASTANESİ GEBE OKULU TELEFON:0472 312 60 47 (DAHİLİ:10421)